Chelsea si Liverpool se infrunta marti seara intr-un meci decisiv pentru calificarea in finala Cupei Ligii Angliei, o finala care va avea loc pe data de 1 martie pe Wembley. In turul din urma cu o saptamana de pe Anfield scorul a fost de 1-1,meciul terminandu-se indecis dar marti o echipa va merge mai departe chiar daca o va face dupa loviturile de departajare.Atunci au inscris Hazard din penalty in prima repriza ca mai apoi sa fie randul lui Sterling sa egaleze in repriza a 2-a.Chelsea a suferit o eliminare neasteptata in Cupa Angliei fiind eliminata de catre Bradford City cu scorul de 4-2,Bradford fiind o echipa din a 3 liga din Anglia ,contabilizandu-se cea mai aspra si umilitoare infrangere pentru Jose Mourinho.

Chelsea si-a aruncat in lupta vedetele in Cupa Angliei evoluand cu Courtois,Ivanovic,Cahill.Terry,Azpilicueta,Fabregas,Matic,Oscar,Wilian,Hazard si Diego Costa,tocmai de aceea fiind asa uimiti toti de eliminarea englezilor.Un alt meci interesant este cel din Barcelona si Atletico Madrid in tur catalanii invingand cu 1-0 dupa un joc greu si foarte tacticizat.Golul lui Messi face diferenta pana acum insa antrenorul Barcelonei ii avertizeaza pe jucatori ca nu sunt calificati la acest scor si vor avea un meci de foc acasa la Atletico.Le-a spus clar jucatorilor ca este un meci de cupa,un meci din sferturile competitie si sa nu isi neglizeze adversarul deoarece daca vor face asta vor risca sa fie eliminati.Enrique mai declara ca spera sa fie un joc curat,fara accidentari si jucatorii sa se respecte unul pe altul si tactica impusa de antrenor.

Barcelona are 6 victorii in ultime 6 etape disputate in toate competitiile 2 dintre ele fiind contra celor de la Atletico Madrid.Messi pare a-si fi revenit la parametrii sai optimi marcand de 7 ori in ultime 4 jocuri ,oferind tot in acelasi timp 3 pase decisive.Atletico Madrid -Barcelona va avea loc marti seara de la 22:00 fiind foarte astepta de ambele echipe care va tot ce va avea mai bun pe teren.Ambele echipe se bucura ca au scapat de Real Madrid pe care a eliminat-o chiar Atletico in optimi.