Tenismena romana Irina Begu a reusit o performanta uluitoare pentru ea ,aceea de a se califica in turul 4 la Australian Open.Este pentru prima in cariera acesteia cand ajunge asa departe intr-un turneu de mare Slam si este foarte fericita.Begu a reusit sa o invinga in doua seturi similare cu scorul de 6-4 pe nemtoaica de 19 ani Carina Witthoeft ,astefel Irina Begu a reusit sa lege 3 victorii consecutive la Australian Open.In primul tur romanca a produs o surpriza uriasa cand a trimis-o acasa pe Angelique Kerber dupa 6-4,0-6,6-1,urmat mai apoi de succesul contra Katerinei Siniakova cu scorul de 7-5,6-4.Putem spune ca primul set al partidei a fost unul de-a dreptul nebun cu rasturnari de situatii,cu un festival de break-uri de ambele parti care a reflectat si numarul erorilor nefortate care au fost nu mai putin de 34 in total.Scorul a decursc intr-un sens bun pentru Begu care a condus cu 2-0 ,apoi 3-1 insa pe urma datorita procentajului foarte scazut pe primul serviciu i-au permis Carinei Witthoeft sa egaleze la 3-3 apoi chiar sa conduca cu 4-3.Intr-un meci dominat de rasturnari de situatii si plin de suspans Irina a revenit si a castigat trei game-uri la rand reusind totodata sa castige primul set cu scorul de 6-4 datorita si multe erori ale adversarei ce e foarte adevarat.Nici setul al doilea nu a fost departe de acesta si a avut aceeasi nota de dramatism Begu facand break pe erori nefortate ale nemtoaicei ,apoi din nou egalitate la 3-3 ca mai apoi romanca sa fie condusa ca si in primul set cu 4-3.De acolo a urmat aceeasi soarta Begu si-a castigat serviciul si apoi a facut inca un break castigand astfel un meci foarte aprins si cu o incarcatura emotioanala enorma.Nu doar incarcatura emotionala le-a afectat pe jucatoare ci probabil si gandul ca una dintre ele se va califica in optimile de finala ale unui tuneu de Grand Slam.

Ajunsa in premiera in optimi Irina Begu o va intalni pe canadianca Eugenie Bouchard favorita 7 la Australian Open.Bouchard a invin-o in turul 3 pe Caroline Garcia cu scorul de 7-5,6-0 si o asteapta pe Begu .