In Spania lupta continua atat pentru primele locuri cat si pentru retrogradare.Real Madrid este lider cu un punct peste Barcelona dar are si un meci in minus.Real are 48 de puncte fiind urmata cu pasi marunti de catre Barcelona care are cu un singur punct mai putin,apoi campioana de anul trecut Atletico Madrid care are si ea 44 de puncte.Valencia si Sevilla sunt aproape si ele cu 41 respectiv 39 de puncte.Pentru evitarea retrogradarii se lupta Cordoba,Granada,Levante,Almeria ,Deportivo si Elche.In aceata etapa Espanyol a reusit sa o invinga pe Almeria cu scorul de 3-0 si echipa din Barcelona se afla la a 4-a victorie consecutiva.Oaspetii au inceput tare si au avut prima ocazie deja in minutul 6 cand capitanul Corona a trimis putin peste poarta.Replica gazdelor a venit in minutul 16 de la Stuani care a trimis in bara .Acesta si-a luat apoi revansa cand a reusit sa inscrie in minutul 37 din centrarea lui Sergio Garcia.Peste alte 3 minute istoria se repeta,acelasi om cu pasa si acelasi om la finalizare si tabela indica deja 2-0.Espanyol a rezolvat definitiv soarta meciului cand a inscris pentru 3-0 Caicedo.Putea fi si mai rau insa Julian Cuesta a intervenit spectaculos la reluarea cu capul a lui Alvaro Gonzalez.S-a terminat 3-0 si Espanyol se gandeste serios la Europa League.Un alt meci interesant a fost Atletico Bilbao-Malaga ,meci care s-a terminat indecis 1-1.Atletico ramane sa se lupte pentru evitarea retrogradarii si dupa acest egal.Bascii au reusit sa deschida scorul abia in minutul 70 cand Mikel San Jose a punctat pentru a sasea oara in acest sezon cu o lovitura de cap.

Malaga a reusit egalarea dupa doar 8 minute .Javi Guerra a fost servit de catre Miguel Torres si n-a iertat,astfel reusind primul sau gol dupa imprumutul de la Cardiff City.Cu acest egal Atletico reuseste sa stranga doar 2 puncte in ultimele 7 etape si ramane fara victorie in campionat tocmai din luna noiembrie.Cele 2 echipe se vor intalni la Bilbao in returul sferturilor de finala din Cupa Regelui Spaniei.