Romanca Simona Halep nr 3 wta a pierdut in sferturi meciul de la Australian Open contra rusoaicei Ekaterina Makarova cu scorul de 4-6,0-6.Ca si anul trecut Halep a cedat tot in sferturi egalandu-si performanta.Anul trecut a fost invinsa de catre slovaca Dominika Cibulkova cu scorul de 3-6,0-6 .Asemanarile de acum si anul trecut continua .Prima asemanare ar fi faptul ca a ajuns tot in aceeasi faza a competitiei,meciul a inceput tot la ora 02:00 a Romaniei,ambele meciuri au durat doar 2 seturi,a pierdut ambele partide cu jucatoare mai slab cotate decat ea,a avut cate un set pierdut la 0 si anul anul si trecut si acum,ambele jucatoare care au invins-o pe Halep s-au calificat in premiera in semifinale,Simona a servit prima in setul pierdut la 0 si asemanatorile pot tot continua.

Presedintele Federatiei Romane de Tenis a declarat ca Makarova a avut o evolutie de senzatie si daca va continua sa joace asa bine si sigura pe ea nu va avea adversara la Australian Open si ca ramanem cu speranta ca tenismena nr 3 wta va castiga un turneu de grand slam asa cum isi doreste ea si ne dorim si noi toti romanii.Intr-un interviu dat de Simona Halep dupa meci aceasta a declarat ca s-a antrenat foarte bine dimineata insa poate a fost prea stresata,ca a avut o zi extrem de proasta .Insa cu toate acestea Ekaterina Makarova merita toate felicitarile ei ,ea jucand foarte bine,intrandu-i toate mingile in teren,chiar si cele la limita in schimb ale ei au iesit afara.Stie ca n-a jucat cel mai bun tenis al ei dar acesta e sportul, castigi si pierzi,azi a fost ziua sa piarda.Halep a mai declarat ca n-a fost presiune pe umerii sai ci pur si simplu a fost prea stresata ,nici ea nu stie de ce deoarece pana in aceasta faza ajunsese si anul trecut,poate ca au fost emotiile de a-si depasi vechea performanta si accederea in semifinalele turneului de la Melbourne.Nici mental n-a stat foarte bine jucatoarea constanteana ea incercand orice e posibil pentru a iesi din impas dar n-a reusit,si-a pierdut si concentrarea la unele puncte foarte importante si a pierdut meciul.