Sarbul Novak Djokovic l-a invins in semifinala de la Australian Open pe elvetianul Stanislas Wawrinka intr-un meci infernal de greu avand nevoie de set decisiv.A fost un meci superb care s-a incheiat pana la urma cu scorul de 7-6,3-6,6-4,4-6,6-0 si va lupta pentru titlul de campion cu britanicul Andy Murry care la randul sau a trecut in 4 seturi de cehul Tomas Berdych.

Sarbul s-a impus in primul set greu,fiind un set echilibrat care a stat sub semnul dramatismului si al echi;ibrului.Pana la urma Djokovic a castigat la tie-break cu scorul de 7-1 ,pana acolo mergand cap la cap.In acel set Wawrinka a reusit doar 4 asi ca si adversarul sau,ceea ce l-a el nu prea e normal doar 3 asi intr-un set.

Numarul 1 mondial a condus insa la erori nefortate facand nu mai putin de 15 spre deosebire de 12 ale adversarului.

Wawrinka a revenit in meci si a castigat setul al 2-lea cu scorul de 6-3 ceea ce ii dadea sperante mari ca ar putea castiga inca 2 seturi si in acelasi timp si partida.

Novak Djokovic n-a fost de acord cu acesta si a preluat conducerea meciului impunandu-se in setul al 3-lea cu scorul de 6-4.In setul al 3-lea jucatorii au avut de transpirat serios,acela fiind cel mai lung set al partidei durand 52 de minute.

Elvetianul nu vrea sa renunte la lupta si impinge semifinala de la Australian Open in setul al 5-lea,cel decisiv dupa ce reuseste sa egaleze la 2-2 impandu-se in setul 4 cu scorul de 6-4.Toti puteau afirma in acel moment ca este un meci superb ,un meci intre 2 jucatori foarte talentati si ca merita un set decisiv pentru a se hotari castigatorul.Urmeaza o perioada groaznica pentru Stanislas Wawrinka care cedeaza in setul decisiv la 0.

Djokovic merge intr-o finala in care il asteapta un britanic Andy Murry foarte hotarat sa castige turneul,chiar daca la prima vedere sarbul este favorit acesta din urma castigand ambele finale jucate la Australian Open impotriva lui Murry.Scorul dintre cei 2 in finale de grand slam este de egalitate 2-2 ,deci se asteapta momentul ca unul dintre ei sa preia conducerea.