Londonezii au reusit sa se impuna contra rivalilor din campionat si s-au calificat in a 7-a finala a Cupei Ligii Angliei.Chelsea a reusit sa o invinga pe Liverpool cu scorul de 1-0 marti seara dupa 120 de minute foarte grele.Ivanovic a reusit sa marcheze golul calificarii .Chelsea a reusit la randul ei o performanta pe care n-a mai reusit-o pana acum ,aceea sa o invinga pe Liverpool de 7 ori consecutiv in toate competitiile.In turul din urma cu o saptamana partida s-a terminat la egalitate scor1-1 dupa ce Hazard a deschis scorul din penalty in prima repriza ,ca mai apoi in repriza a 2-a sa fie egalata prin golul lui Sterling.In retur Chelsea a practicat un joc foarte pragmatic si tacticizat neavand nici macar un sut in primele 45 de minute,dar cu toate acestea putea primi 2 lovituri de la 11 metri in minutele 5 si 22 dar arbitrul partidei a trecut neobservat hentul lui Henderson si o interventie neregulamentara a lui Skrtel.A fost un meci destul de dur Diego Costa scapand de eliminare dupa ce l-a calcat pe glezna pe Emre Can in minutul 12.Cele mai mari ocazii le-au avut Liverpool ,ele fiind semnate de catre Alberto Moreno in minutul 27 si de catre Coutinho in minutul 30.Pauza le-a prins foarte bine londonezilor care probabil au fost treziti la realitate de catre Jose Mourinho ,care tot timpul reuseste sa exprime echipe starea lui de spirit si sa o aduca cu picioarele pe pamant.Asadar Hazard a iesit la rampa in minutul 59 cand a sutat pe langa poarta dupa o superba actiune personala.Urmeaza apoi randul lui Diego Costa sa se trezeasca si sa trimita o minge foarte periculoasa insa portarul Mignolet a reusit sa respinga,mingea fiind si deviata.Peste alte 4 minute portarul face minuni cand il blocheaza perfect pe acelasi Diego Costa.

A venit randul lui Oscar sa-l puna la treaba pe Mignolet fara nici un rezultat pe tabela.Meciul a intrat in prelungiri .Ivanovic a fructificat sansa avuta in minutul 94 cand inscrie cu capul din centrarea venita de la Willian reusind al 3-gol din acest sezon.Asadar Chelsea ajunge pentru a 7-a oara intr-o finala a Cupei Ligii Angliei.