Barcelona a trecut de Elce in meciul retur din cupa Spaniei cu scorul de 4-0 si a reusit sa se califice mai departe fara nicio emotie,insa in faza urmatoare va da peste Atletico Madrid .Cei de la Atletico au reusit sa elimine Real Madrid dupa 2-0 pe teren propriu si un 2-2 scos in deplasare.In tur Barcelona a reusit sa o invinga pe Elce cu scorul de 5-0,astfel ca merge mai departe cu un lejer 9-0 la general.Antrenorul Luis Enrique a decis sa menajeze vedetele Messi si Neymar,precum si alti jucatori de baza pentru meciul retur din optimile din cupa Spaniei,de aceea la echipa au fost chemati 6 jucatori de la echipa secunda.Xavi nu va juca din cauza unei accidentari,Claudio Bravo,Jordi Alba,Dani Alves,Macherano,Sergio Busquets,Andrei Iniesta,Leo Messi,Neymar si Luis Suarez au fost odihniti.In partida din retur s-a deschis scorul in mintul 21 golul find marcat de Jeremy Mathieu dintr-o lovitura libera cu o executie superba.Al 2-lea gol a fost marcat in minutul 39 de catre Sergi Roberto cu un sut foarte puternic.Golul 3 a fost marcat de atacatul Barcelonei Pedro Rodriguez dupa o transformare de la 11 metri.

Cand meciul era gata de a se fi incheiat Adriano Correia mai are un cuvant de spus si nu este de acord cu tabela care arata 3-0 asa ca el inscrie in minutul 92 cu o lovitura de cap din centrul careului.Meciul se incheie asa cu victoria catalanilor si merg mai departe fara nicio emotie .Barcelona o asteapta asadar pe Atletico Madrid in sferturi pe care spera sa o invinga si sa isi exprime clar si sigur dorinta de a fi castigatoarea cupei Spaniei.In campionat vicecampioana Spaniei se afla pe locul 2 dupa Real Madrid insa se afla doar cu un punct in spatele acesteia si trage sperante pentru un nou titlu de campioni.In optimile Champions League Barcelona va avea si aici un adversar dificil,acela fiind campioana Angliei (Mancester City) pe care a mai eliminat-o din Champions League de nenumarate ori si spera sa faca acelasi lucru si anul acesta.Primul tur va avea loc in Anglia.