Catalanii au reusit sa se impuna in fata celor de la Atletico Madrid cu scorul de 1-0.A fost un meci extrem de disputat si de incins din care a iesit invingatoare Barcelona.Singurul gol al partidei a fost marcat de Lionell Messi dupa o lovitura de 11 metri.Atletico a avut un parcurs foarte greu pana acum in Cupa Spaniei dupa ce in optimi o intalnise pe Real Madrid .

Dupa 2 meciuri foarte grele si excelente tactic gandite de Simeone Atletico a reusit sa treaca mai departe dupa ce acasa a invins cu scorul de 2-0 golurile fiind marcate de Garcia in minutul 58 din penalty si Gimenez in minutul 76.Pe Santiago Bernabeu meciul a fost mai greu pentru Atletico dar in cele din urma acestia au remizat 2-2.Marcatorii golurilor au fost Sergio Ramos in minutul 20 si Cristiano Ronaldo in minutul 54,in timp ce pentru Atletico a marcat Fernando Torres in minutul 1 si 46.In sferturi a dat de alt gigant Barcelona.Ii asteapta un meci de foc acasa la Atletico atat pe Barcelona cat si pe ei.Meciul a debutat cu un mare entuziasm pentru cei de la Ateltico ca mai apoi catalanii sa echilibreze meciul si sa-l domine insa Atletico a trecut la tactica binecunoscuta a lui Simeone cu care a reusit sa-i faca cunoscuti si foarte de temut pe spanioli.Oaspetii le-au cedat mingea si posesia Barcelonei dar organizarea pe faza defensiva a fost ireprosabila si fara cusuri.Cei de la Ateltico i-au atacat cu un presing sus si agresiv care a ingreunat vizibil contructia superstarurilor lui Enrique.Luis Suarez a avut o sansa buna de a deschide scorul in minutul 36 dar Suarez a tras peste poarta din 6 metri.A fost cea mai mare ocazie a primei reprize,uruguyanul parca uitand executiile de exceptie pe care le avea.Messi a dat iar impresia ca ii e rau pe teren si ca v-a vomita dar nu s-a intamplat acest lucru .

A doua repriza a inceput cu atacurile Barcelonei care s-au lovit de defensiva foarte bine organizata a lui Atletico .Salvarea catalanilor a venit in minutul 84 cand Juanfran i-a luat piciorul lui Busquets si arbitrul a indicat 11 metri.Messi a executat si a inscris .Atletico spera sa intoarca rezultatul in retur.