După 23 de ani, reprezentativa de tenis feminin a României a reușit să revină în elita tenisului mondial pe echipe învingând în Fed Cup cu 3-2 mult mai bine cotata echipă a Canadei chiar la ea acasă. Deși susținută din tribune de un public extrem de entuziast, echipa României a avut sâmbătă un debut neconvingător, Irina Begu pierzând cu 6-4, 5-7, 4-6 primul meci în fața mai slab cotate jucătoare canadiene Francoise Abanda, resimțindu-se în urma unei accidentări survenite în timpul celui de-al doilea set.

In urma acestui prim meci pierdut, șansele României se diminuau dramatic, mai ales că în al doilea meci al zilei de sâmbătă urmau să se întâlnească favorita gazdelor Eugenie Bouchard, locul 7 în WTA cu mai slab cotata #Alexandra Dulgheru, locul 69 în WTA.

După ce în prologul acestei întâlniri de tenis din cadrul Fed Cup sportiva canadiană Eugenie Bouchard făcuse un gest nesportiv, refuzând să dea mâna cu Alexandra Dulgheru, iată că în acest meci jucătoarea noastră și-a luat prima revanșă binemeritată, învingând-o cu un sec 6-4, 6-4 pe canadiancă, într-un meci în care doar ultimul game al meciului putem spune că a fost echilibrat. Scorul după prima zi era 1-1 și șansele echipei României erau la fel ca la început.

A doua zi a partidei Canada-România din cadrul Fed-Cup a început cu meciul Eugenie Bouchard (locul 7 WTA) cu Andreea Mitu (locul 104 WTA) care juca pentru prima oară în Fed Cup. Primul set a fost câștigat lejer de canadiancă cu 6-4 , jucătoarea noastră arătând puțin timorată dar în setul al doilea a intrat mult mai decisă pe teren reușind un break după care a urmat un set foarte disputat, în finalul căruia jucătoarea noastră reușea să egaleze la seturi 1-1.

Al treilea set a fost un galop de sănătate pentru jucătoarea noastră care a pierdut un singur game, reușind să câștige meciul cu scorul 4-6, 6-4, 6-1. Excepționala victorie a Andreei Mitu făcea astfel ca România să aibe prima șansă la câștigarea partidei contra Canadei.

Al doilea meci al zile s-a disputat între Alexandra Dulgheru (care acuza o stare de oboseală în urma meciului precedent) și Francoise Abanda, jucătoarea care o învinsese pe principala noastră jucătoare Irina Begu. Mult mai proaspătă pe teren, Abanda a reușit să câștige primul set cu 6-3, anunțând un meci de dublu decisiv pentru aflarea câștigătoarei.

Din fericire n-a fost așa, excelenta noastră jucătoare și-a adunat toate forțele și asemenea colegei și prietenei sale #Simona Halep, a revenit miraculos de la scorul de 3-6, 2-4 în setul doi, reușind o victorie istorică ce a propulsat echipa României în primele 8 echipe ale lumii, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-2. Victorie senzațională pentru România pe terenul adversarei sale Canada, în condițiile în care a fost lipsită de principala favorită la simplu, Simona Halep (locul 3 WTA) și cea de la dublu, Monica Niculescu (locul 61 WTA).

Meciul de dublu nu a mai avut nicio miză, fiind câștigat greu de perechea Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman în fața perechii române Raluca Olaru/Andreea Mitu cu 6-1, 4-6, 10-5. Fetele noastre merită toate felicitările, atăt cele care au jucat cât și cele care au lipsit din echipă. Cât despre toți "patrioții" care o acuzau pe Simona Halep că a refuzat să joace în această partidă, ei trebuie să vadă prestația Eugeniei Bouchard care venită obosită din marile turnee WTA a pierdut ambele meciuri. Același lucru s-ar fi întâmplat probabil și cu Simona Halep care ar fi urmat să joace la jumătate din capacitate la turneul de la Stuttgart, în cazul în care ar fi participat la meciul Canada-România din Fed Cup.