Meci de senzatie in semifinala turneului de tenis de la Miami intre doua sportive exceptionale, numarul 1 mondial Serena Williams si locul 3 in WTA, #Simona Halep, acest argint viu care a readus in prim planul turneelor mondiale frumusetea jocului de tenis.

Dupa mai bine de doua ore de joc la cel mai inalt nivel, Simona Halep a trebuit sa se recunoasca invinsa de liderul mondial, americanca Serena Williams cu scorul de 2-6, 6-4, 5-7. Considerat de majoritatea specialistilor drept adevarata finala, partida a demonstrat inca o data uluitoarea capacitate de revenire a Simonei Halep.

Primul set a fost la discretia Serenei Williams, aceasta fiind constienta de valoarea Simonei Halep care venea dupa o serie de 14 victorii consecutive in circuitul WTA.

Asa ca sportiva americana a dat in primul set cel mai bun tenis de care e capabila de teama sa nu pateasca la fel ca anul trecut in grupele Turneului Campioanelor, cand Simona Halep a invins-o cu 6-0, 6-2.

Coplesita de forehand-ul si primul serviciu demn de un turneu masculin al americancei, Simona Halep a asteptat rabdatoare primele erori ale Serenei Williams care au aparut in finalul celui de-al doilea set. La scorul de 4-4, dupa ce fiecare castigase pe propriul serviciu, Simona Halep a reusit primul break, castigand apoi pe propriul serviciu si reusind sa egaleze la seturi, 1-1.

Setul trei incepe cu o Serena Williams superconcentrata, cu un serviciu aproape perfect care castiga un break si conduce cu 3-0. Simona Halep castiga apoi pe serviciul ei reducand din handicap la 3-1, dupa care urmeaza un game decisiv (dupa parerea mea) cand pe serviciul Serenei, Simona are o minge de break pe care o pierde, pierzand ulterior si game-ul astfel incat in loc de 3-2 va fi 4-1 pentru Serena.

Urmeaza doua game-uri in care fiecare castiga pe propriul serviciu, Serena Williams conducand cu 5-2 si fiind la numai un game de castigarea meciului. Dar nu e asa usor pentru ca fenomenala Simona Halep reuseste un break egaland scorul la 5-5. Din nefericire ultimele doua ghemuri arata o oboseala fireasca a Simonei Halep in timp ce "colosul" Serena reuseste cateva retururi puternice in urma carora castiga setul si meciul.

Dar nu-i nimic, Simona va ramane favorita noastra indiferent de rezultat. Ambitia si daruirea ei au fost exemplare, spre exemplu castigarea celui de-al doilea set i-a fost comunicata de arbitru Simonei Halep, atat de concentrata era la jocul sau incat nici nu stia cat e scorul. Dand dovada de un fair-play cu care e destul de zgarcita cu restul adversarelor, Serena Williams s-a aratat un mare fan al Simonei Halep in viitor. Lucru absolut normal daca ne gandim la cariera americancei care este pe final, in timp ce a Simonei Halep de abia a inceput. Felicitari Simona, suntem alaturi de tine si asteptam cu incredere urmatoarele tale meciuri !