In primul rand trebuie sa recunosc ca nu am vazut-o niciodata pe #Simona Halep atat de nervoasa. Inca de la primele schimburi de mingi am observat o crispare neobisnuita in jocul Simonei (probabil era presiunea pusa pe jucatorul favorit), ea pierzand primul game chiar pe propriul serviciu dupa care a castigat doua game-uri consecutiv, conducand cu 2-1. Apoi jocul ei a cunoscut o scadere drastica pe fondul unui joc excelent facut de adversara sa, Jelena Jankovic.

Totul a pornit de la un game in care Simona Halep a avut 40-0 pe serviciul adversarei dar l-a pierdut dupa cateva greseli nefortate, lucru ce a enervat-o la maxim.

Atat de mult a fost suparata incat pentru prima oara am vazut-o cum a dat cu racheta de pamant, in stilul vulcanicului John Mc Enroe. Acest prim set a fost groaznic pentru Simona, n-a ajutat-o deloc primul serviciu si in ultimul game al setului am avut senzatia ca a gresit intentionat, numai sa se incheie odata acest set.

Setul doi a inceput normal, fiecare castigand pe propriul serviciu, mai intai Simona Halep cu ceva emotii apoi Jelena Jankovic al carei joc solid, cu putine greseli nefortate a pus-o in dificultate pe jucatoarea noastra. A urmat apoi o sarabanda a break-urilor (game-uri castigate pe serviciul adversarului) care ne-a tinut cu sufletul la gura pana in finalul setului cand la scorul de 5-4 pentru Jelena Jankovic, aceasta servea pentru castigarea meciului si a turneului de la Indian Wells.

Sincer nu mai credeam in vreun miracol, mai ales ca jocul aratat de Simona Halep pana in acel moment fusese clar mai slab decat al Jelenei Jankovic care, obiectiv fiind, ar fi meritat victoria. Dar surpriza, parca adunandu-si ultimele resurse jucatoarea noastra egaleaza cu ajutorul primelor greseli nefortate si duble greseli ale sarboaicei, relaxata prea devreme.

Ce a urmat a fost magnific, dupa cateva mingi senzationale, de mare jucatoare reusite de Simona Halep, aceasta a castigat doua game-uri consecutive reusind sa castige al doilea set cu scorul de 7-5 reaprinzand sperantele in sufletele noastre, ale telespectatorilor dar mai ales ale numerosilor suporteri romani din tribune ce au incurajat-o non-stop pe jucatoarea noastra, ca la un moment dat aveai impresia ca meciul se joaca la Bucuresti.

Setul decisiv a inceput exact ca cel precedent fiecare castigandu-si serviciul, apoi de la scorul de 1-1 Jelena Jankovic a inceput o alta serie de break-uri pana la scorul de 3-3. Mult mai proaspata pe teren, mult mai determinata si cu un psihic fabulos Simona Halep reuseste sa castige pe serviciul ei facand 4-3, game decisiv in conditiile altor trei break-uri consecutive in urma carora exceptionala noastra jucatoare a castigat cel mai important turneu al carierei. Felicitari Simona Halep! Esti una dintre putinele persoane care ma fac sa fiu mandru ca sunt roman. Tine-o tot asa!