Nefiind transmis în România, meciul de #Box pentru câștigarea centurii în versiunea IBF la categoria super-mijlocie, a stârnit nenumărate controverse pe marginea deciziei juriului. Televizarea partidei a atras o piratare fără precedent, internetul fiind asaltat de linkuri pentru o transmisie piratată live. Aceasta i-a dat câștig de cauză britanicului James DeGale în confruntarea cu Lucian Bute care s-a terminat acum aproximativ o oră în Canada. DeGale a câștigat confruntarea la puncte.

Românul a început extrem de agresiv meciul și încă din runda numărul 4 i-a spart arcada adversarului său țintuindu-l în colț de două ori.

Totuși, meciul a debutat furtunos cu o evoluție pe măsură a boxerului din Marea Britanie. Antrenorii îi strigau din colț să stea liniștit pentru că nu poate face față acestui ritm. El promisese că îl va face K.O. pe Bute în numai trei reprize dar nu a fost așa.

În verdictele publicației Daily Mail, după primele două reprize scorul era de 10-9 la lovituri în favoarea lui DeGale dar în finalul rundei a treia situația s-a schimbat cu același scor de echilibru: 10-9 pentru Lucian Bute.

DeGale revine în forță în repriza a șasea și scorul este unul neașteptat, 10-10. Românul se avântă în luptă și nu cedează. În runda a noua, britanicul primește un avertisment din partea britanicului întâlnirii și începe să aibă tot mai multe probleme cu arcada în următoarea repriză, a zecea.

Lucian Bute își trimite în corzi adversarul devenind de nestăpânit în runda 11 și partida de box se echilibrează senzațional.

Pe un scor indicat însă de showtime lucrurile sunt clarificate: 105-104 în favoarea lui DeGale.

Ultima rundă, 12, aduce un final dramatic: Lucian Bute îl ține în corzi iar pe britanic și boxează extrem de agresiv. Nu este însă suficient pentru întoarce soarta meciului, după cum a decis juriul. Iar acum la final showtime vede 114-114.

Învingător la puncte este James DeGale, Marea Britanie, în confruntarea cu Lucian Bute, care a încercat să își recâștige centura IBF chiar acolo unde s-a consacrat ca boxer, peste ocean, mai exact Canada, Quebec.

Sportivului român nu i-a mai purtat noroc faptul că evoluează într-un ring unde o sală întreaga l-a aclamat dintotdeauna. #Diaspora #Romani de pretutindeni