În precedentele întâlniri, Simona Halep fusese învinsă de către adversara pe care a avut-o în urmă cu câteva ore. Nu s-a mai întâmplat aşa. Pentru prima oară în carieră, românca a reuşit să ajungă în semifinale la Flushing Meadows, U.S. Open pe arena centrală "Arthur Ashe Stadium". Meciul a fost tranşat în trei seturi, Halep- Azarenka: 6-3, 4-6, 6-4.

Primul set i-a revenit româncei cu scorul de 6-3 şi apoi a urmat un al doilea set pe care l-a pierdut. Simona a practicat un #Tenis de mare clasă şi Azarenka a comis câteva erori de care conaţionala noastră a profitat în debutul partidei. Cele două jucătoare mai jucaseră de două ori, în anii precedenţi, mai exact în anul 2012 la Linz şi Doha.

În seara trecută, după un meci epuizant, #Simona Halep a arătat încă o dată că este o jucătoare de top pe merit în circuitul WTA. Victoria ei este cu atât mai importantă cu cât antrenorul adversarei sale este chiar Wim Fissette, cel cu care Simona colaborase anul trecut când a avut şi cele mai mari performanţe, cea mai mare fiind finala jucată la Roland Garros.

Următoarea adversară a Simonei Halep, din semifinalele marelui turneu american, va fi Flavia Pennetta, favorită numărul 26 pe care românca a învins-o mai mereu la ultimele confruntări.

Au fost foarte multe schimburi lungi de minge, agresivitatea şi îndârjirea celor două jucătoare fiind motivată şi de miza meciului. Meciul a început furtunos cu două break-uri, câştigate mai întâi de Azarenka apoi de Halep. Echilibrul primului set s-a rupt când Simona a ajuns la 4-1 după un game formidabil jucat dar şi plăcut spectatorilor.

În tribune se aflau şi tenismanul român Horia Tecău ca şi legenda gimnasticii româneşti şi mondiale, Nadia Comăneci.

Setul doi a început nefast pentru Simona, Azarenka ajungând rapid la 3-0 pe fondul oboselii vizibile a Simonei. Dar Simona şi-a început iar reprezentaţia în mare forţă pentru următoarele minute. Bielorusa i-a pus însă din nou mari probleme câştigând un game pe serviciul jucătoarei noastre apoi şi-a adjudecat setul al doilea. A urmat setul decisiv după un prim punct spectaculos care a durat 15 minute. Apoi meciul a fost întrerupt din cauza ploii minute bune. Simona Halep a fost din nou la mare înălţime după reluarea partidei reuşind să câştige setul dramatic totuşi cu 6-4 şi meciul, totodată. #Romani de pretutindeni