Serena Williams a castigat semifinala in fata jucatoarei noastre, foarte greu, in trei seturi, dupa ce romanca a jucat eroic in fata numarului 1 mondial. Simona a jucat cred ca cel mai bun tenis al sau, a raspuns cu promtitudine la toate mingile adversarei si asa cum ne-a si declarat ca va lupta pana la ultima minge, asa sa si intamplat.

Americanca a reusit sa castige primul set de o maniera caracteristica, sa cum ii place sa o faca, la cateva game-uri distanta in fata adversarului. A urmat setul doi, in care ambele au mers cap la cap pana la 4-4, atunci cand Simona a reusit sa faca break, apoi sa isi castige serviciul si ulterior setul doi cu 6-4, lucru neasteptat de Serena Williams.

S-a observat o crestere spectaculoasa a jucatoarei noastre in setul doi, mult mai agresiva, reusind sa nu cedeze nici un break, castigand unul. A ajutat-o si serviciul, care a fost unul cu un procentaj ridicat.

O singura slabiciune a avut Simona Halep in acest meci si asta cred ca a costat-o pierderea acestui joc, faptul ca de mai multe ori dupa ce a servit, mai ales pe serva a doua, nu reusea sa intre in teren, fapt ce a determinato pe Serena sa trimita mingea in coltul opus al terenului, fara reactie pentru Halep.

Oricum un meci mare facut de #Simona Halep in fata numarului 1 mondial. A fost foarte greu deoarece aceasta vine dupa patru saptamani de tenis intens. A fost al 14 meci pentru Simona de cand nu mai pierduse.

Simona este inca tanara, cu siguranta va mai avea astfel de meciuri de jucat, nu este o tragedie pentru ca nu a castigat aceasta semifinala care de fapt a aratat mai mult ca o finala.

Setul trei a fost unul foarte bun facut de Simona, a reusit sa egaleze la 5 dupa ce a fost condusa cu 5-2, apoi a pierdut cu 7-5, foarte greu.

In momentul de fata nu cred ca este o jucatoare in lume care ar putea sa o invinga pe Serena Williams, in acest turneu doar Simona Halep a reusit sa-i mai creeze cat de cat probleme.

In finala Serena o va intalni pe spnioloaica Carla Suarez Navaro. Este a 10- a finala disputata de Serena la Miami.