Aseara a avut loc ce de-a doua semifinala din cadrul Cupei Romaniei la fotbal, partida care s-a disputat pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, incheindu-se nedecis pentru nici una dintre cele doua echipe, scor 1-1, mansa a doua urmand sa se dispute pe terenul echipei Steaua la Bucuresti in Ghencea. Acesta este ce-a de-a doua semifinala, prima s-a jucat marti seara intre doua mari rivale, ambele din orasul Cluj, intre CFR Cluj si Universitatea Cluj si acest meci s-a incheiat tot la egalitate dar de aceasta data cu un scor alb 0-0.

Petrolul a condus cu 1-0 prin golul inscris de noua achizitie a lupilor galbeni Tchite in minutul 21, iar in ultima faza a meciului, mai exact in ultimul minut de joc, in minutul 94, cand toata lumea se astepta de fluierul final, jucatorul stelist Alex Chipciu, care nu a facut o partida stralucita, a egalat din centrarea colegului sau Tanase in careu, apoi Prepelita a recentrat cu capul si din pozitie facila Chipciu a impins balonul in poarta.

Echipele de start:

Petrolul Ploiesti: Pechana - Alcenat, Geraldo, Ipsa, Fanchone- Satli, Marinescu, Teixeira, Vasilache - Astafei, Tchite;

Steaua Bucuresti: Arlauskis - Rapa, Papp, Varela, Tosca - Bourceanu, Prepelita, Adi Popa, Chipciu - Tanase, Tucudean

Returul se anunta unul de foc deoarece va avea loc in Bucuresti, iar gazdele beneficiza si de sprijinul publicului, dar este posibil ca si un grup mai mare al suporterilor ploiesteni s-si faca aparitia la acel meci pentru ca Ploiestiul este aproape de Bucuresti si pentru ca este un meci care conteaza pentru accederea in ultima faza a competitie, finala Cupei Romaniei. Petrolul Ploiesti trebuie sa-si apere trofeul castigat anul trecut si din aceasta cauza va trebui sa se califice, mai ales ca acum trece printr-o perioada buna de joc.

Trebuie sa reziste, sa faca un joc bun in Ghencea, dar trebuie sa si marcheze cel putin un gol, si sa scoata un rezultat bun pentru a merge mai departe. Returul acestei competitii va fi unul foarte asteptat deoarece se intalnesc cele mai bune doua echipe de la noi din tara. #iPhone