Simona Halep a castigat duminica marea finala de la Indian Wells in fata Jelenei Jankovici.

La finalul unui joc de 2 ore si 37 de minute a invins-o senzational pe sarboaica Jelena Jankovici. Astfel romanca noastra a intrat in posesia celui mai important trofeu din cariera sa, invingand-o pe Jelena Jankovici care a fost numarul 1 in WTA, acum situandu-se pe locul 21.

Dupa abandonul Serenei Willlams, Halep s-a calificat in semifinale. Ea a inceput partida slab cu un scor de 2-6 in primul set, Jelena reusind 3 breakuri.

In pauza dintre primul set si al doilea jucatoarea noastra a acuzat dureri la piciorul stang dar si-a revenit uluitor castigand setul secund cu un scor de 7-5.

In ultimul set, Simona si Jelena erau epuizate, jucatoarea noastra acuzand o durere la coapsa. Totusi acesta a fost cel mai bun set al jucatoarei noastre castigand printr-un break la 0 in fata sarboaicei Jelena Jankovici, cu un scor la final de 6-4.

Jelena Jankovici uimita de prestatia Simonei a declarat: "A fost absolut icredibila. Am jucat aproape trei ore si nu mai puteam tine ritmul".

Pe de alta parte Simona Halep a declarat la ceremonia de premiere:"E cel mai important turneu castigat in cariera mea. Sunt extrem de bucuroasa si vreau sa le multumesc romanilor care au venit peste tot sa ma sustina. Imi dau o putere fantastica".

O victorie uimitoare pentru jucatoarea noastra care va primi 1000 de puncte in clasamentul WTA si 900400 de dolari.

Intreg meciul Simona Halep a avut o stare nervoasa, dand cu racheta de pamant de mai multe ori.

Nici antrenorul ei nu a scapat de nervii lui Halep, acesta sfatuid-o: "E doar un joc de pozitionare, nu mai este nici de dreapta nici de rever. Este vorba despre cine sta mai aproape de linie si cine dicteaza punctul. Asta vreau sa faci. Sa stai cu picioarele pe linie". La aceste afirmatii Halep a raspuns la fel de nervos: ,, Asta vrei sa face eu? Misto…Si eu vreau sa ma incurajati mai tare si sa tipati pe acolo. Astia de tipa sunt doar ai ei. E greu, dar ma rog, e ok. "E in regula".

Totusi, antrenorul Victor Ionita a reactionat calm la nervii Simonei sfatuind-o:"Cand mingea iti vine lob, fa un pas inapoi daca vezi ca nu o simti. Ori o iei mai repede putin, ori las-o sa se ridice. Nu te mai baga asa in ea. Daca te bagi, o iei cand e foarte sus, da? Si hai …,picioare, picioare si crede"