#Simona Halep a reusit, dupa cum era de asteptat, sa repurteze o noua si stralucita victorie in finala de la Indian Wells, unde a intalnit-o pe titrata jucatoare sarba Jelena Jankovic. Meciul a fost unul deosebit de spectaculos si dupa doua ore si 36 de minute, 'Halepa" a ridicat deasupra capului, in aplauzele milioanelor de suporteri din intreaga lume mult ravniatul trofeu. Scorul la general a fost de 2-1 pentru tenismena romanca, care a catigat dupa ce a fost condusa in primul set cu 6-2

Simona Halep, regina sportului romanesc a avut o seara magnifica din toate punctele de vedere. Dupa ce a inceput meciu stangaci, si a reusit sa doar sa tranteasca cu racheta de teren de nervozitate pierzand primul set cu 6-2, Halep a revenit la carma meciului intr-un mod uimitor..

Conform prosport.ro, Simona Halep a afcut un meci de infarct deorece a inceput meciu temator si apermis mult mai experimentate Jankovic sa fac un debut de meci fulminant.Cristian Tudor Poescu crede, ca, Jankovic a facut un meci total atipic pentru stilul care a consacrat-o lovind mingea cu putere de-a lungul liniei si reusind sa o deruteze pe Simona Halep, care in primul set nu a gasit antidotul pentru torpilele lui Jankovic.Dupa un 6-2 neverosimil toata lumea credea ca Halep va fi ingenucheata, insa nu a fost asa.

Setul doi a oglindit ceea ce Simona Halep stia cel mai bine! Servicii naucitoare, asi si o determinare in joc extraordinara cu reveniri spectaculoase si cu tie-break-uri disputate pana la epuizare.Setul doi a fost unul mai scazut valoric si a fost un adevarata mai degraba demonstratie pugilistica. Recordurile nu s-au lasat nici ele prea mult asteptate, realizandu-se nu mai putin de 18 breakuri, culmea toate pe greseli copilaresti ale adversarului.

Simona Halep a inclinat balanta meciului in setul doi care a fost si momentul cheie al meciului. La sfarsitul meciului, Jelena Jankovic aproape plangea de ciuda iar Simona Halep rasufla usurata. Halep s-a declarat foarte fericita si a felicitat-o pe adversara ei, care castiga cu ani in urma acelasi turneu. Simona Halep a fost convinsa ca in acest meci si sustinerea suporterilor romani, dar si conditia fizica a ei au dus la incununarea unui efort de cateva luni de zile.