#Simona Halep a disputat duminica seara al doilea sau meci de la turneul de la Miami, dupa ce a invins-o in primul tur pe cehoaica Nicola Vaidisova cu un clar 2-0, un meci contra mult mai experimentatei Camila Giorgi, o italianca cap de serie numarul 30 la acest turneu.

Meciul a fost unul care nu s-a mai disputat pe arena centrala, asa cum era de asteptat, s-a jucat pe un teren cu tribune mai mici, un lucru imbucurator pentru fanii Simonei care au stat mai aproape de ea si le-au putut fi auzite incurajarile, pe tot parcursul meciului acestia au fost activi si au aplaudat la fiecare minge a Simonei, dandu-i acesteia parca mai mult sprijin si curaj de a aborda partida cu Camila Georgi.

Camila Giorgi a inceput tare meciul, cu lovituri puternice, care au surprins-o pe Simona Halep, dar experienta acesteia, si pozitia pe care o are in acest moment, i-au dat incredere Simonei si nu a fost greu sa-si depaseasca adversara.

Setul intai a fost unul care a inceput cu serviciul adversarei Simonei din aceasta seara, serviciu pe care aceasta si l-a castigat, apoi Simona a jucat mai bine, a reusit sa se desprinda la un break avans si astfel a reusit sa castige primul set la patru.

Jucatoarea noastra a inceput meciul, asa cum ne-a obisnuit, a tatonat si a vazut cum joaca adversara, apoi si-a vazut de jocul sau, nu a intrat in jocul acesteia si astfel a castigat.

Setul al doilea a fost unul mai disputat, jucatoarele castigand ghameuri reusind break si mai putine servicii castigate.

Simona a servit la 6-5 pentru a castiga meciul, italianca a facut cateva greseli nefortate si astfel jucatoarea noastra a castigat meciul cu 7-5, o victorie importanta.

Cu aceasta victori Simona Halep s-a calificat in optimile de finla ale turneului de la Miami, turneu similar ca si cel de la Indian Wells.

Daca Simona Halep ajunge in semifinale cu siguranta va urca pe locul doi in lume, asta datorita faptului ca cea care se afla acum pe aceasta pozitie a fost invinsa chiar de la primul meci, este vorba de Maria Sharapova.