Romania a mai obtinut inca trei medalii la Cupa Mondiala de Gimnastica de la Doha prin Laura Jurca medalia de argint la sol, Diana Bulimar a castigat medalia de bronz la barna, iar ultima a fost castigata de Andrei Muntean, tot de bronz la paralele. Tot la aceasta competitie, joi Andrei Muntean si Diana Bulimar au castigat medalia de bronz respectiv argint.

Laura Jurca a avut prestatii foarte bune la acest mondial, aceasta a intrat in finala de la barna de pe pozitia a doua si a fost notata cu 13.425, punctaj care a clasat-o doar pe locul al patrulea, iar mult mai titrata Diana Bulimar, fiind a sasea finalista din concurs, a obtinut nota 14.025 si a cucerit medalia de bronz.

Medalia de aur a fost castigata de vietnameza Thi Ha Thanh Phan cu o nota de 14.250.

In finala msculina de la sarituri, tot vineri, reprezentantul nostru, Andrei Muntean nu a prins podiumul el clasandu-se pe locul 4, iar cel de-al doilea roman Marius Berbecar abia pe locul 7.

A fost cea de-a opta editie a FIG Challenge Cup care a fost la Doha, la care au participat un numar de 123 de gimnasti cat si gimnaste din 33 de tari ale lumii. Etapele urmatoare ale acestui circuit se vor desfasura dupa urmatorul calendar: In Slovenia la Ljubljana in perioada 3-5 aprilie, in America de Sud in Brazilia la Sao Paulo in perioada 1-3 mai, ce-a de-a patra etapa se va desfasura la Varna in Bulgaria in perioada 7-9 mai, urmatoarea tot in Europa in orasul Anadia din Portugalia in perioada 21-24 mai, iar ultima etapa se va disputa in frumosul oras croat Osijec in perioada 17-20 septembrie.

Gimnastica romaneasca ne-a adus numeroase clipe de bucurie, este unul dintre singurele sporturi, atat la individual cat si la echipa, de la care asteptam medalii la Jocurile Olimpice, avem atat fete cat si baieti foarte talentati chiar daca uneori le este greu la antrenamente fie din cauza bazelor sportive, fie din cauza antrenamentelor, acesti sportive lupta din greu pentru medalii. Succesul lor se datoreaza in mare parte si antrenorilor care sunt printre cei mai buni antrenori din lume.