Echipa lui Mircea Lucescu a fost invinsa de Bayern Munchen cu un scor dramatic 7-0

Dupa ce Real Madrid si FC Porto s-au calificat aseara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, in acesta seara urmeaza sa se califice alte doua echipe in urma disputarii meciurilor, in cele mai bune opt echipe ale Europei. Cele doua meciuri sunt Bayern Munchen - Shaktar Donetk si Chelsea - PSG.

Mircea Lucescu, antrenorul roaman al echipei ucrainene Shaktar Donetk fost invins in aceasta seara de echipa antrenata de mult mai tanarul Guardiola, legendarul spaniol, al echipei Bayern Munchen cu un rusinos scor de 7-0 in favoarea bavarezilor, dupa ce in tur echipa romanului reusise un rezultat de egalitate 0-0 in Ucraina, astfel Shaktar este eliminata din UEFA Champions League.

Echipele de start ale partidei:

Bayern: Neuer - Rafinha, Badstuber, Boateng, Alaba - Schweinsteiger, Gotze - Robben, Muller, Ribery - Lewandowski; Antrenor: Pep Guardiola

Shaktar: Pyatov - Srna, Rakitski, Shevchuk, Kucher - Fred, Stepanenko - Costa, Teixeira, Taison - Luiz Adriano: Antrenor: Mircea Lucescu.

Arbitrul partidei a fost unul din Scotia: William Collum.

Meciul a inceput practic de la scorul de 1-0, deoarece inca din debutul partidei, in minutul 3, Bayern a obtinut un penalty dupa un fault asupra lui Goetze, iar jucatorul lui Shaktar, Kucher primeste cartonas rosu. A fost foarte greu pentre echipa lui Mircea Lucescu sa ramana in meci.

Rezultatul este unul rusinos pentru echipa sa, este prima infrangere la o diferenta asa de mare in Liga Campionilor, nedreapta daca am putea spune asa, deoarece in opinia mai multor oameni de fotbal nu a fost fault la faza eliminarii.

Mircea Lucescu le-a spus jucatorilor ca meciul din retur nu va mai fi la fel de usor asa cum a fost in tur, cand nemtii au avut un jucator eliminat. Totodata acesta contesta decizia arbitrului din min. 3 atunci cand i-a fost eliminat jucatorul.

Bayern Munchen a avut un meci usor in compania lui Shaktar, probabil ca nemtii ar fi castigat si daca meciul se juca in formula completa pentru ambele echipe. #UEFA Champions league