Echipa londoneaz Chelsea Londra a pierdut dramtic clificarea in sferturile Ligii Campionilor dupa ce a remizat 2-2 in prelungiri cu echipa franceza PSG.

Desi au avut un om in plus, Zlatan Ibrahimovici fiind eliminat inca din minutul 30 al jocului, Chelsea practic a avut calificarea in mana dar nu a stiut sa gestioneze acest avantaj si a fost egalta, dupa ce a deschis scorul in minutul 81 atunci cand Cahill a marcat cu un sut din 12 metri, insa a venit minutul 86, unul cu ghinion pentru Chelsea deoarece a fost egalata chiar de fostul sau jucator David Luiz care a reluat cu capul din 6 metri in bara-gol. In urma acestui scor de 1-1, identic cu cel inregistrat la Paris in urma cu doua saptamani, meciul a intrat in prelungiri.

Repriza de prelungiri de la Londra a inceput cu o modificare in tabara londonezilor, Mourinho l-a introdus pe legendarul Drogba in locu lui Ramires, dar si cu un penalty acordat usor londonezilor inca din min 95, dupa ce Thiago Silva a facut un hent in careu. Pana in min 114, jocul a fost unul care s-a desfasurat intr-o singura directie, la fel ca mai tot meciul, dar atunci cand mai erau 6 minute de jucat, Chelsea se pregatea de sarbatorirea calificarii, Thiago Silva, cel care a facut si hentul in careu prin care Chelsea a condus cu scorul de 2-1, a reluat senzational cu capul de la 10 metri peste portarul londonez Courtois. PSG s-a calificat fara sa castige niciun meci din cele doua, dar are doua goluri in deplasare in timp ce Chelsea are doar unul. Sigur parca este nedrept fotbalul uneori, dar asta este fotbalul se joaca pe goluri.

Echipele de start:

FC Chelse Londra: Courtois - Ivanovici, Fabregas, Ramires, Oscar - Hazard, Diego Costa, Matici, Cahill - Terry si Azpillicueta;

Antrenor: Jose Mourinho

Paris Saint-Germain: Sirigu - T.Silva, Marqinhos, Motta, Cavani, Zlatan Ibrahimovici, Matuidi, Maxuell, Veratti, Pastore si David Luiz;

Antrenor: Laurent Blanc

Pana in acest moment s-au calificat in sferurile Ligii Campionilor: Porto, Real Madrid, Bayern Munchen si PSG. #UEFA Champions league