Jucatoarea noastra de tenis Alexandra Dulgheru a jucat in aceasta zi finala la tenis de camp la Kuala Lumpur impotriva juctoarei daneze Caroline Wozniacki, ocupanta locului 5 WTA. Pentru Dulgheru este prima finala din ultimii 5 ani. Pentru a ajunge in finala acestui turneu, jucatoarea noastra Alexandra Dulgheru, care se afla pe locul 94 WTA, a trebuit sa le invinga, rand pe rand pe Sabine Lisicki, Ying-Ying Duan, Julia Goerges si Jarmila Gajdosova.

Romanca este la a treia finala din circuitul feminin WTA, aceasta a castigat in anul 2009 finala in fata lui Jie Zheng cu scorul de 6-3, 6-4 in finala din capitala Poloniei, la Varsovia.

Astazi jucatoarea noastra a avut un meci foarte important, acest turneu la care a participat este unul de o deosebita importanta, nu a putut rezista in fata mult mai experimentatei Caroline Wozniacki, ocupanta locului 5 WTA.

Se pare ca intrerupera jocului nu a fost una de bun augur pentr Alexandra Dulgheru, dupa ce ploaia a intrerupt meciul aproximativ doua ore. Dupa ce s-a reluat meciul, jucatoarea noastra a reluat meciul de la 1-1 si avantaj pe serviciul adversarei, a reusit breack-ul, dupa care a fost egalata de Wozniacki.

Meciul a fost unul foarte echilibrat in primele doua seturi, romanca si-a adjudecat primul set cu scorul de 6-4 dupa ce a reusit sa ia un break jucatoarei daneze la scorul de 4-4, dupa care a urmat serviciul Alexandrei si a reusit sa castige primul set. Setul doi a fost castigat de Croline Wozniacki cu scorul de 6-2, iar in setul decisiv jucatoarea noastra practic nu a mai contat in joc, nu s-a mai regasit pe teren si astfel a pierdut cu 6-1, in cest fel pierzand si finala.

Putea sa castige daca se concentra mai mult, deoarece jucatoarea daneza a dat dovada ca poate fi invinsa, nu a jucat un tenis cu mult peste cel practicat de jucatoarea noastra, dar posibil si datorita faptului ca aceasta are o experienta mai mare in ceea ce priveste jucarea unor astfel de meciuri cu o miza mai ridicata. Va aduc la cunostiinta ca jucatoarea daneza Caroline Wozniacki s-a clasat pe prima pozitie a tenisului feminin. #iPhone